V Irsku je podobně jako u nás arteterapie poměrně mladým oborem.
Kreativní terapie se zde začaly profilovat v osmdesátých letech díky skupině terapeutů, kteří získali vzdělání v zahraničí. V roce 1992 oficiálně vznikla asociace IACAT (The Irish Association of Creative Arts Therapists), jejíž cílem je, aby kreativní terapie v Irsku byly dostupné, viditelné a ceněné jako součást zdravotnického, školního a sociálního systému. S tím souvisí postupný vznik magisterských studijních programů jednotlivých kreativních terapií. Magisterské studium arteterapie se podařilo zřídit na fakultě umění na CIT (Cork Institute of Technology). U jeho vzniku stálo několik nadšených terapeutů, kteří ještě během otevření prvního ročníku studia byli v situaci, kdy museli výuku sami absolvovat.
Magisterský program Arteterapie v Irsku trvá dva roky v denní formě (výuka 2 dny v týdnu a 1 den v týdnu praxe) a tři roky v dálkové formě (výuka 1 den v týdnu a 1 den v týdnu praxe). Praxi si uchazeč vybírá sám zpravidla každý rok na jiném místě. V rámci studia má povinnou individuální terapii a v místě praxe individuální supervizi. Podmínkami k přijetí do studia je bakalářské vzdělání v příbuzném oboru a praxe. Přijímací komise zvažuje věk a životní zkušenosti uchazeče.
Já jsem se do Irska dostala přes Erasmus Mundus jako studentka doktorského studia s tématem z oboru arteterapie. Moje pozice doktorandky, která sdílí kancelář s kantory a je pozvána prezentovat vlastní práci a vést workshopy, ale zároveň je velice přátelsky přijímána studenty a může se účastnit výuky napříč ročníky, mi poskytla nejen pohled na to, jak může být studium arteterapie organizováno, ale také různorodou zkušenost z workshopů a přednášek mnoha lektorů.
Jak vypadá každodenní výuka? Dny, kdy se studenti schází ve škole, začínají dopoledne 9–11 tzv. „studio practice“. V tomto čase studenti tvoří v atelieru dle svých potřeb. Od 11 ti hodin následují většinou čtyři devadesátiminutové bloky výuky. Výuka obsahuje workshopy, teorii z psychologických oborů, sebezkušenostní skupinu a skupinové supervize. Náplň výuky je přizpůsobována potřebám dané skupiny.
Během mého pobytu mě překvapilo, jak velký podíl výuky je svěřován externistům, a přesto studium přirozeně navazuje a má pevnou strukturu opakujících se skupin a supervizí. Student tak získá zkušenost s pestrou paletou přístupů, zároveň má ale příležitost reflektovat svůj vlastní proces v bezpečí své skupiny.
Přístup Irů ke vzdělání mě nesmírně obohatil. Ve svých 37 letech jsem se zde ocitla mezi studenty ve věkovém průměru 25. Studenti byli nesmírně motivovaní, zajímali se a spolupracovali a nosili zajímavé podněty ze svých praxí. Zažila jsem rovněž velmi vstřícné chápající učitele, kteří zároveň nedělají kompromisy. Učitel a žák zde spolupracovali se vzájemným respektem. Na atmosféře studia to bylo velice znát.
Je možné studium dostupné zahraničním studentům? Studium v Irsku si hradí studenti samy. Tedy studium dostupné je, ale jedná se o poměrně velkou investici (€ 7,950/rok). Semestr trvá od září do prosince a od února do konce května, přičemž se v Irsku nešetří školními prázdninami (např. během Velikonoc trvají prázdniny 2 týdny).
Katedra, kde studijní program sídlí (Depatment of Arts in Healt and Education), pořádá ale také kratší kurzy, mezi které patří například „letní škola“ s týdenními programy. Ta se tradičně odehrává každý rok v červnu a je otevřena všem zájemcům.
Vřele bych podobnou stáž nebo volbu, jak arteterapii studovat, doporučila.
Text: Anna Víšková