Přinášíme vám tip na zajímavou knihu z oboru.
Malování se slečnou K. přináší minipříběhy – řečeno filmařskou mluvou – nasnímané z žabí i ptačí perspektivy. Pestrými záběry nám autor František Kšajt umožňuje nahlédnout do nesnadného života autistické dospívající dívky. Poskytuje vhled do své šest let trvající arteterapeutické práce. Neváhá podívat se na citlivé období puberty, ve kterém dívka malováním získává větší sebevědomí, zbavuje se svých úzkostí a strachů. V doslovu autor formou rozhovoru poskytuje prostor matce k vyjádření emocí, názorů a zkušeností. Knížka tím dostává další rozměr. O důvod víc si ji přečíst.
Jak výstižně napsala Marie Lhotová v předmluvě: „Autor sepsal literárně své zkušenosti nejspíše pro ty, kdo se dostávají do kontaktu s nějakou podobou poruch autistického spektra, ale i pro všechny ty, kteří si rádi přečtou nevšedně napsaný zajímavý příběh jednoho člověčího osudu.“
Medailonek autora:
PhDr. František Kšajt (nar. 1943)
Pracuje v rodinné a občanské poradně, v krizovém centru a na linkách důvěry v Karlovarském kraji. Působí jako krizový intervent, psychologický konzultant, provesní poradce pro pozůstalé, pracovník v sociálních službách a lektor. Uplatňuje metody arteterapie. Je bývalým redaktorem. Vystudoval fakultu žurnalistiky UK v Praze. Absolvoval dvouleté výcvikové kurzy arteterapie a artefiletiky, krizové intervence, rodinných konstelací a kurzy pro sociální pracovníky. Je členem České arteterapeutické asociace a Asociace poradců pro pozůstalé. Šest let pracoval s dívkou s poruchou autistického spektra, o čemž je tato knížka, Jde o autorův druhý počin v nakladatelství Pavla Mervarta. Ten první nese název Hovory arte. Žije na samotě v Krušných horách zbožňován kočkou Fany a hýčkán svojí ženou Marciánkou, ale už vůbec ne rozmazlován drsným krušnohorským podnebím.