Úvodní slovo
Milí čtenáři,
moje výzva k větší aktivitě arteterapeutů, kterou jsem uveřejnil v minulém čísle, se projevila v přílivu nových přihlášek a v nabídce řady členů ČAA na spolupráci se staronovým výborem ČAA. Věřím, že se tak mezi nás dostala spousta nové energie; jednotliví členové výboru si vzali na starosti konkrétní sekce a budou kontaktovat zájemce o spolupráci.
V časopise čtete rozhovory, které dělá František Kšajt s nejzajímavějšími osobnostmi na poli expresivních terapií. Doposud rozmlouval s těmito kolegy: Helena Strnadlová, Emilie Rudolfová, Vladimír Blažek, Alena Koblicová, Dagmar Piorecká, Jan Slavík, Jan Uhlíř, Jaroslava Šicková, Luděk Štěpánek, Marie Lhotová, Marijánka Bažantová, Markéta Gerlichová, Pavel Svoboda, Beate Albrich, Evžen Perout, Milan Valenta, Pavel Kopta, Tomáš Valčík, Zdeněk Rieger. ČAA má v plánu podpořit knižní vydání těchto rozmluv, obracím se proto na čtenáře s dotazem, zda máte ještě tip na nějakou osobnost, kterou byste Františku Kšajtovi doporučili k rozhovoru. Návrhy můžete psát na kontaktní e-mail redakce nebo přímo F. Kšajtovi (
V tomto čísle můžete číst opět řadu podnětných příspěvků. Čtenáři, kterým není úplně jasný rozdíl v námětech a konceptech artefiletiky a arteterapie, zajisté uvítají článek od těch nejpovolanějších – Jana Slavíka a Lucie Jakubcové-Hajduškové.
Dále si můžete přečíst celkem tři rozhovory. V prvním z nich se seznámíte blíže s americkou arteterapeutkou Eileen P. McGann, jejíž článek zabývající se dívčími představami o krásné tváři v rasisistickém prostředí jsme přinesli v jednom z minulých čísel (26/2011). Ve druhém je zpovídána naše kolegyně Alena Koblicová, která byla řadu let předsedkyní ČAA a patří k významným osobnostem české arteterapie. Mnohovrstevnatý rozhovor s hudebníkem Ivem Sedláčkem zastupuje v tomto čísle muzikoterapeutickou sekci.
Ti, kteří se letos nezúčastnili kroměřížské výstavy „Umění je stav duše“ IX, snad uvítají reprodukce několika vystavovaných děl a dva kratší texty arteterapeutky Emilie Rudolfové.
Dominik Polínek nabízí čtenářům ukázku práce se skazkoterapií, jak ji používá při terapeutické intervenci u agresivních projevů dětí.
Přeji čtenářům inspirativní četbu!
Miroslav Huptych
Obsah čísla
- Úvodní slovo
- ARTEFILETIKA:
- Neprávem přehlížené téma: rozdíl mezi námětem a konceptem v artefiletice i v arteterapii (Lucie Jakubcová, Jan Slavík)
- ARTETERAPIE:
- Aplikace speciální arteterapeutické techniky „Doteky hlíny“ a zhodnocení terapeutického účinku u klientů s vývojovou poruchou řeči (Barbora Richtrová)
- Interview s americkou arteterapeutkou Eileen P. McGann
- Dokud dokážu žasnout, žiju. Rozhovor s psychoterapeutkou a arteterapeutkou Alenou Koblicovou OTEVŘÍT
- Základní informace o programu v ateliéru arteterapie Psychiatrické nemocnice v Kroměříži. (Emilie Rudolfová)
- Vernisážní řeč k výstavě „Umění je stav duše“ IX. Kroměříž 27. 8. 2013 (Emilie Rudolfová)
- Kreatos: výstava Léčba uměním v obrazech ve Slaném
- Mezinárodní konference Vzdělávání v arteterapii v ČR a SR (Miloslav Čedík, Zbyněk Zicha ml., Zbyněk Zicha st.)
- Mezinárodní arteterapeutická konference v Bratislavě (Katarína Mihinová)
- Někdy nevím, jak dál… aneb Jak znovu nalézt svou červenou nit. Poznámky k arteterapii, jejím možnostem a limitům (Martina Weissgerber )
- DRAMATERAPIE:
- Symboly v terapii u klientů v doléčovacím programu (Jana Olejníčková, Michal Růžička) >OTEVŘÍT
- Skazkoterapie a intervence agresivních projevů u dětí (Martin Dominik Polínek)
- MUZIKOTERAPIE:
- Hudba je kouzelná věc (Rozhovor s Ivem Sedláčkem)
- ZÁVĚREM:
- Malování se slečnou K. (František Kšajt)